Saturday 1 October 2016

Kako spriječiti rak i sniziti holesterol!



Za ovaj jedinstveni recept potrebni su sviježi mladi šampinjoni, svježi kupus i prirodni med lipe

Ovaj lijek ima trostruko djelovanje: Koristi se za liječenje bolesti srca, odnosno angine pectoris, snižava loš holesterol i djeluje kao zaštita od raka. Ako duže vrijeme uzimate ovaj lijek neće vam prijetiti opasnost od onkoloških oboljenja.

Recept

Uzmite pet šampinjona. Trebaju biti svježi, najbolje ubrani prije manje od 24 sata. Šeširići im trebaju bti zatvoreni. Operite ih i prelijte kipućom vodom. Obrišite ih salvetom i iscijedite da biste dobili bistar sok. Poslužite se sokovnikom.


Također uzmite mladi kupus i iscijedite iz njega sok, dok ne dobijete kašičicu soka. Pomiješajte sok od šampinjona i sok od kupusa pa dodajte jednu kašiku prirodnog lipovog meda.

Ovo je količina lijeka za tri dana. Čuvajte ga u dobro zatvorenoj tegli u frižideru. Svako jutro na prazan želudac pojedite po trećinu ove smjese (manje od pola kašike). Lijek ne treba davati djeci mlađoj od sedam godina.

Zašto kupus?

Kupus je vrlo djelotvoran, a i jeftin lijek za mnoge tegobe. Sto grama sirovog kupusa sadrži čak 42 mg vitamina C. Društvo mu prave vitamin A i folna kiselina te minerali magnezij, željezo, fosfor, kalcij, kalij i natrij.

Postoje mnoge vrste kupusa, a najpoznatije su bijeli i crveni te savojski kupus, kojeg kod nas pogrešno nazivaju keljem. Najzdraviji je crveni, a najbolje ga je jesti sirovog ili kratko kuhanog.

Kupus obiluje antikancerogenim spojem sinigrinom, koji posjeduje jedinstvena svojstva protiv raka prostate, crijeva i mjehura. Izvrsno je i protuupalno sredstvo, pa pomaže kod upalnih bolesti poput artritisa i reume.
Kod plućnih bolesti djelotvoran je sok od kupusa pomiješan s medom on čisti dišne puteve. pomaže kod astme i bronhitisa. Kod bolesti grla preporučljivo je grgljati sok od kupusa.

Zašto lipov med?

S obzirom na to da lipov med potiče znojenje, korištenje tog meda preporučuje se kod prehlada i gripe, i naravno za eliminaciju toksina iz tijela te kod smetnji i upala dišnih i probavnih organa. Lipov med ubrzava metabolizam, a po okusu podsjeća na čaj od lipe. Ovaj med pojačava rad srca i cirkulaciju.

Zašto šampinjoni?

Šampinjoni su proteinima jedna od najbogatijih vrsta gljiva Osim ugljikohidrata u šampinjonima nalazimo glukan, inulin i pektinske tvari, a potrebno je spomenuti da ne sadrže ni saharozu niti škrob, pa su stoga vrlo pogodni za osobe oboljele od dijabetesa.
Od vitamina, šampinjoni su odličan izvor riboflavina (40 posto preporučenog dnevnog unosa) niacina (30 posto preporučenog dnevnog unosa). Od kiselina, u gljivama su najvažnije oksalna i fosforna kiselina, a od mineralnih tvari značajne su količine kalija. Uz plodove mora, najveći su prirodni izvor selena, koji je organizmu potreban u malim količinama i ubraja se u najjače antioksidanse, a posjeduje i antikancerogeno djelovanje.
Zatvoreni šampinjoni koje trebamo u receptu najmlađa su vrsta šampinjona, mliječno bijele boje, a beru se u vrlo ranom stadiju razvoja. Okus im nije toliko izražajan pošto nije bilo dovoljno vremena da sazriju, a koriste se sami ili u kombinacijama u kojima njihovo hrskavo tkivo izvrsno dolazi do izražaja. Šampinjoni sa zatvorenim klobukom izgledom se jedva mogu razlikovati od onih s nerazvijenim klobukom, no njihov je okus izražajniji.

No comments:

Post a Comment