Sunday, 31 July 2016

Osam razloga zbog koji ćete odmah poželjeti jesti pistacije

Orašasti plodovi poput badema, orasa, indijskih oraščića, zdrave su grickalice za kojima uvijek trebate posegnuti umjesto za čipsom, štapićem ili smokijem. Oni su prepuni nezasićenih masti, omega 3-masnih kiselina, vlaknima, vitaminom E, biljnim sterolima…
U skupinu takvih zdravih grickalica ulaze i pistacije, a slijedi lista zdravstvenih pogodnosti zbog koje ćete ih odmah poželjeti jesti!

1. Zdravlje srca

Pistacije dokazano smanjuju LDL ili loš kolesterol i povećavaju HDL ili dobar kolesterol, nakon vrlo kratkog razdoblja konzumiranja. Bogate su antioksidansima, poput vitamina A i vitamina E. Također se bore protiv upale, štite krvne žile i smanjuju rizik od srčanih bolesti. Čak i vrlo malo uzimanje ovih orašastih plodova povećava razine luteina.

2. Sprečava razvoj dijabetesa

Konzumiranje pistacije može spriječiti razvoj dijabetesa tipa 2. To je zato što je 60 posto preporučene dnevne vrijednosti minerala fosfora sadržano u jednoj šalici pistacija. Ne samo da fosfor razbija proteine u aminokiseline, također pomaže u toleranciji glukoze.

3. Zdrava krv

Pistacije su bogat izvor vitamina B6, koji je neophodan za proizvodnju hemoglobina, proteina odgovornog za dovođenje kisika do stanica.

4. Zdrav živčani sustav

Vitamin B6, kojim pistacije obiluju, ima utjecaj i na živčani sustav. Vitamin B6 ima ključnu ulogu u stvaranju mijelina, izolacijske ovojnice oko živčanih vlakana koje omogućavaju optimalno slanje poruka između živaca. Također pridonosi sintezi serotonina, adrenalina i melatonina te aminokiselina koje smiruju prijenos živčanih impulsa kroz živčani sustav. Drugim riječima, želite li živačni sustav u tip-top formi, jedite pistacije.

5. Zdrave oči

Pistacija sadrži dvije karotenoide kojih nema u većini ostalih orašastih plodova, lutein i zeaksantin. Oni djeluju kao zaštitni antioksidansi braneći tkivo od slobodnih radikala. Povezani su sa smanjenim rizikom od razvoja senilne makularne degeneracije, koja je vodeći uzrok oštećenjima vida i stečene sljepoće.

6. Jača imunološki sustav

Vitamin B6 važan je i za imunološki sustav. Vitamin B6 pomaže i u održavanju zdravlja limfoidnih žlijezda, kao što su timus, slezena i limfni čvorovi, osiguravajući proizvodnju bijelih krvnih stanica koje štite organizam od infekcija.

7. Sjajna koža

Pistacije su sjajan izvor vitamina E, moćnog antioksidansa topivog u masnoći, neophodnog za održavanje integriteta stanične membrane i često preporučivanog za zdravu i lijepu kožu. Vitaimn E čini sjajan posao štiteći kožu od UV zračenja, pružajući obranu od starenja i raka kože.

8. Dodatni proteini

U usporedbi s ostalim orašastim plodovima, pistacije sadrže veću količinu preoteina. Sadržaj masnoća u pistacijama su također najniži u odnosu na ostale orašaste plodove.
izvor: net.hr

5 top načina za ublažavanje sunčanice – oprezno i u autu

Kod sunčanice je važno reagirati brzo i učinkovito – stavite hladne obloge na oboljelog, smjestite ga u mračnu i hladnu prostoriju te ponudite tekućinu da nadoknadi elektrolite
Sunčanica je jedan od oblika toplinskog udara, a nastaje kao rezultat direktnog izlaganja suncu glave i zatiljka, a ne same vrućine.
Simptomi su joj povišena tjelesna temperatura (do 41°C), crvena koža u licu, ubrzani rad srca te kratak i ubrzani dah. U lakšim slučajevima javlja se glavobolja, problemi s vidom, vrtoglavica i pospanost, a ignoriraju li se ovi simptomi, daljnjim izlaganjem suncu slijedi malaksalost, zujanje u ušima, proširene zjenice, nesvjestica, a na kraju i koma i smrt.
Kod sunčanice zbog jakih toplinskih valova sunca dolazi do pregrijavanja, pa organizam šalje više krvi pod kožu i u mozak pokušavajući se boriti s pretjeranom temperaturom iz okoline. Tada dolazi do promjene u krvnom tlaku jer srce ubrzano radi, a u težim slučajevima dolazi do bubrenja mozga zbog previše krvi koja ga pokušava ohladiti.

Kod sunčanice je važno reagirati brzo i učinkovito. Prva pomoć su hladni oblozi, smještanje oboljelog u hladnu i mračnu prostoriju, a ako dođe do nesvijesti, treba pričekati Hitnu pomoć i oboljelog postaviti da leži na boku te ga osloboditi suvišne odjeće i staviti pod hladan tuš, ali nikako ne ledeni.
Ako je osoba pri svijesti ponudite joj vodu, sportski, izotonični napitak ili bilo koju tekućinu koju imate pri ruci. Pritom birajte negazirano piće bogato vitaminima i mineralima. Nadoknada izgubljene tekućine i elektrolita je glavni cilj ako je osobu pogodila sunčanica.
Tekućinu treba uzimati u malim gutljajima, a najbolji su izotonični napici koji imaju jednaku osmolarnost kao i krvna plazma. Možete pomiješati pola litre vode s pola litre nezašećerenog svježeg prirodnog voćnog soka (naranča, jabuka, limun, grejp) te piti dobro ohlađeno ili 200 ml voćnog soka s 800 ml vode s gramom soli.

Umjesto izotoničnog napitka može pomoći ako se jede nešto slano, poput krekera, i uz to popije dovoljno vode.


Za oporavak će trebati i nekoliko dana, pa je važno ne izlaziti na sunce, birati lako probavljive namirnice, a one koje se posebno preporučuju konzumirati nakon sunčanice su one koje brzo i učinkovito nadoknađuju tekućinu i elektrolite. Tu su prvaci sezonsko voće i povrće, prije svega lubenica, dinja i krastavci.

Lubenice

Ključ je birati namirnice i obroke koji su bogati tekućinom i lagani, poput lubenica. Kako se simptomi smiruju, uvedite mediteransku prehranu.

Banana

Elektroliti se nadoknađuju slanijom hranom. I juha je dobar odabir, bilo da je riječ o klasičnoj povrtnoj ili pilećoj. Banana će nadoknaditi kalij.

Bez kofeina

Kofeinski i alkoholni napici nikako nisu primjereni jer će uzrokovati daljnju dehidraciju. I šećer u pićima izvlači vodu iz organizma da se razgradi.

Hladni oblog

Osobu koju je pogodila sunčanica uronite u hladnu, ali ne i ledenu vodu, ili je umotati u hladne ručnike. Smjestite je u hladnu prostoriju.

Izotonik

Pomiješajte od 35 do 40 g bagremova ili livadnog meda, sok od pola ili manjeg limuna te dodajte četvrtinu žličice soli i 0,5 l vode. Ohladite.

Sunčanicu možete dobiti u autu

Iako najviše stradaju biciklisti, odnosno ljudi koji rade na otvorenom (građevinari, vrtlari, cestari), ne zaboravite da vam se organizam brzo i naglo može zagrijati i ako uđete u pregrijani automobil. To je posebno opasno za novorođenčad i manju djecu, pa ako imate mogućnost, automobil najprije malo prozračite, otvorite sve prozore i vrata te upalite klimu da malo rashladi zrak u vozilu.
Ako krećete na dulji put, radije krenite ranije ili predvečer, a ako osjetite bilo koji od simptoma dok vozite, obvezno stanite, rashladite se ili potražite pomoć.

Ne zaboravite ljubimce, i oni se mogu pregrijati

Pas kojemu je vruće izvalit će se i snažno dahtati. I mačke reagiraju slično. Stoga je važno da im ostavite i po dvije zdjelice rashlađene vode. Ako odlazite na posao, otvorite im prolaz do neke hladnije prostorije ili im napravite propuh da se mogu rashladiti. I ne vodite ih van po najvećoj žegi.

Pazite na djecu i starije

Kako biste bili sigurni od sunčanice, ne izlažite se pretjerano suncu, pijte dovoljno tekućine, a preporučena doza za odraslu osobu je od 1,5 do dvije litre vode na dan. Obavezno nabavite šešir ili neko pokrivalo za glavu. Na sunčanicu posebno pripazite ako ste u rizičnoj skupini, kao što su umirovljenici, djeca, kronični bolesnici, sportaši, ali i svi koji rade na otvorenom.

Ishrana kod ubrzanog rada štitne žlijezde mora biti raznovrsna

Ishrana kod ubrzanog rada štitne žlijezde mora biti raznovrsna



Kada nam je rad štitne žlezde ubrzan, naročitu pažnju treba obratiti na ishranu, te se dnevni jelovnici unapred moraju pripremati. Mnogi smatraju da je najvažnije unositi dosta joda kroz hranu, a da li je to baš tako, kada je u pitanju bolest štitnjače – hipertireoza?
Hrana bogata jodom je mač sa dve oštrice
Budući da naš organizam ne može sam proizvesti jod, moramo ga uzimati putem hrane. Rad štitne žlezde ugrožen je čim ga nema dovoljno. Međutim, prezasićenost je opasna koliko i sam nedostatak joda u organizmu, a to se dešava upravo u slučaju hipertireoze, kad je lučenje hormona štitnjače znatno povećano.
Stoga ukoliko je dijagnostikovana hipertireoza štitnjače, tada treba izbegavati namirnice bogate jodom, a u koje prvenstveno spada kuhinjska jodirana so, nezaobilazan začin na svakoj trpezi. Nju možete zameniti košer ili himalajskom solju, koje su znatno zdravije.  Žumanca se takode ne preporučuju, mada jaja ne treba potpuno izbaciti iz ishrane – belanca se slobodno mogu jesti.
Brza hrana znači brz napredak bolesti
Osobe koje boluju od hipertireoze treba da izbegavaju brzu i industrijski prerađenu hranu. Mleko i proizvodi od mleka takođe nisu preporučuljivi – konzumiranje sira, jogurta, čak i sladoleda treba svesti na minimum.Međutim, ako se smanji konzumiranje mleka, treba jesti više drugih namirnica bogatih kalcijumom. Tu, pre svega, spada zeleno lisnato povrće, naročito kelj i spanać, koji su takođe dragoceni izvori gvožda i vitamina B-kompleksa
S druge strane, iako zdravi, morska riba i alge ne bi trebalo da se nađu na trpezi osoba koje pate od povećanog lučenja tiroidnih hormona.
Ni mesne prerađevine ne bi trebalo konzumirati, kada je prisutna hipertireoza, jer one pored jodirane soli često sadrže i dodatne aditive koji štete organizmu, a isto se odnosi i na kiseli kupus.
Takođe, kada kupujete u supermarketima mineralnu vodu, obavezno gledajte njen sastav – ukoliko u njoj ima dosta joda, ne stavljajte je u korpu.
Izbegavajte alkoholna pića i kofein
Ako ste ljubitelj kafe, konzumiranje ovog napitka svedite na minimum, budući da je dokazano da se uz kofein simptomi hipertireoze pogoršavaju.
Pušenje i alkohol takođe hipertireoza najstrožije zabranjuje,  jer mogu biti okidač za pogoršanje simptoma. S druge strane, u konsultaciji s lekarom, uradite alergo-test i izbegavajte svu hranu koja vam ne prija.
Lečenje hipertireoze prirodnim putem
Da bi se hipertireoza držala pod kontrolom, ishrana je vrlo važna. Sledi spisak namirnica kojie su potpuno bezbedne za svakodnevno korišćenje.
Sveže povrće preporučuje se u borbi s hipertireozom, a pored zelenog lisnatog, naročito je preporučljivo ono iz porodice krstašica. Ishranu obogatite karfiolom i brokolijem, a i kupus je preporučljiv, s tim što je najbolje jesti onaj svež, nikako kiseli.
Kad pravite salatu od povrća, začinite je hladnoceđenim, nerafinisanim uljima, a izbegavajte ona koja su prošla industrijsku obradu. Takođe, prilikom pripremanja obroka nemojte koristiti mast životinjskog porekla, već hladnocedena ulja.
Ako se dvoumite šta da spremite za glavno jelo, s liste opcija precrtajte crveno meso, a dodajte živinsko, obavezno bez kožice. Pileće grudi su posebno preporučljive, jer sadrže L- karnitin, koji može usporiti rad štitne žlezde.
Sveže voće bogato antioksidansima, naročito vitaminom C, vrlo je preporučljivo u slučaju hipertireoze. Pre svega, treba jesti crveno bobičasto voće, dok se od povrća najviše preporučuju slatke paprike, u kojima ima više vitamina C nego u pomorandži.
Kako usporiti rad štitne žlezde suplementima
Kad su u pitanju suplementi, ne treba ih koristiti na svoju ruku, ali lekar može propisati one na bazi vitamina i minerala, poput selena, cinka i magnezijuma. Selen je jedan od najvažnijih saveznika štitne žlezde, a kada je hipertireoza štitnjače već dijagnostikovana, najbolje je da ga unesite  u organizam jedući pečurke i pileće meso. S druge strane, budući da se industrijski prerađeni slatkiši ne preporučuju, možete se zasladiti medom.
Najbolji recepti kod bolesti štitnjače
Da biste usporili rad štitne žlezde i omogućili vašem organizmu da se sam bori, morate veliku pažnju da usmerite na pravilnu ishranu. Svaka dijagnostikovana hipertireoza treba da se leči i nikako ne sme da se zapusti. Pripremili smo nekoliko recepata:
Mafini od ribizla
Razmutite 2 belanceta u čaši vode i dodajte 1/4 šolje maslinovog ulja, a potom i 2 šolje integralnog graška, 2 kašike meda. 3 kašičice praška za pecivo i malo himalajske soli. Mutite dok se smesa ne ujednači, a onda dodajte solju svežih ribizli ili drugog voća. po izboru. Sipajte u kalup za mafine i pecite u rerni na 200 stepeni C.
Slatki krompir s peršunom i origanom
U kesu za pečenje stavite 1 kg oljuštenog i iseckanog slatkog krompira i dodajte 1/4 šolje maslinovog ulja. kašiku sušenog peršunovog lista, kašiku mlevenog crnog luka. kašičicu sušenog bosiljka i 1/2 kašičice origana. Protresite kesu da krompir upije začine, a potom pecite 30 do 40 minuta u rerni. Za to vreme. maslinovom ulju propržite 2 čena sitno iseckanog belog luka i 250 g šampinjona. Servirajte kao prilog slatkom krompiru.
Slatke jabuke kao lek za hipertireozu
Prepolovite 2 jabuke i nožem napravite rupu u njima, vadeći semenke. U svaku rupu ubacite nekoliko seckanih badema ili lešnika. te malo cimeta. Premažite kašičicom meda i pecite oko pola sata na 180 stepeni C.
Budite oprezni sa sojom
Mada se soja u nekim slučajevima preporučuje osobama koje boluju od hipertireoze, jer se njena vlakna vezuju za jod u našem organizmu i tako sprečavaju štitnu žlezdu da ga iskoristi za lučenje hormona, ona se ne sme konzumirati pre konsultacije s lekarom, naročito kada je u pitanju hipertireoza u trudnoći.
Vodite računa ukoliko uzimate lekove koji treba da uspore rad štitne žlezde, da sojini proizvodi mogu usporiti njihovo delovanje, ili ga čak poništiti. Hipertireoza zahteva disciplinu i doslednost u primeni propisane terapije.
Protuupalna prehrana i životni stil ključni su za potpun oporavak štitnjače.
Protuupalna hrana regulira rad imunološkog sustava te ga sprečava da izazove još veću upalu.
Pomozite vašem imunitetu izbjegavanjem umjetnih i rafiniranih šećera te hrane koja sadrži uobičajene alergene.
 
Unos Omega 3 masnih kiselina  također može pomoći značajno smanjiti upalu u organizmu.
Snažna protuupalna svojstva imaju i proizvodi od kokosa, bobičasto voće i proteini iz sirutke (od krava i koza koje pasu na pašnjacima).
Sirutka od prirodno hranjenih krava i koza bogata je L-glutaminom te uvećava zalihe glutationa u stanicama. To je vrlo važno za oporavak probavnog trakta i za smanjenje upala u tijelu.
Što je češće moguće konzumirajte i kurkumu, đumbir, cimet, ružmarin i origano, jer i oni djeluju protuupalno.
Patite li od hipertireoze, može vam pomoći i sirovo povrće iz obitelji krstašica.
Brokula, kupus i kelj u sirovom obliku sadrže goitrogen, koji smanjuje pretjeranu proizvodnju hormona štitnjače i normalizira njezin rad.
Opskrbite se vitaminom D
Manjak vitamina D moderna je epidemija. Vitamin D koordinira rad imunološkog sustava i njegovu reakciju na alergene.
To čini tako što tijelu pomaže razlikovati strane i vlastite bjelančevine, čime umanjuje upalne i autoimune reakcije.
Zdrav raspon vitamina D3 je između 60 i 100 ng/ml, što je više od uobičajene preporučene doze od 32 ng/ml.
Doznajte vašu razinu ovog vitamina i povisite je iznad 60 ng/ml.
Provedite svaki dan 20 do 30 minuta na suncu ili koristite dodatke prehrani s 10 000 do 50 000 IJ visoko kvalitetnog vitamina D3 dok ne dosegnete željenu razinu.
Izbjegavajte toksične tvari
Drugi faktori koji drastično utječu na naš imuni sustav i zdravlje štitnjače su toksini iz okoliša.
Mogu biti u obliku teških metala, pesticida, herbicida, kućne plijesni. Mogu se nalaziti u proizvodima za osobnu higijenu i čišćenje, u vodi koju pijete te u vašem posuđu (teflonske tave).
Koliko je to moguće, izbjegavajte izloženost toksičnim tvarima.
Pročišćavajte vodu koju pijete, koristite prirodnu kozmetiku i sredstva za čišćenje, a teflonske tave zamijenite drugim manje reaktivnim posuđem.
Rhodiola rosea donosi balans
Još su kineski carevi organizirali ekspedicije u nepristupačne visinske predjele kako bi došli do ove skupocjene biljke za koju se smatralo da produžuje životni vijek.
Svojim aktivnim tvarima rhodiola rosea jača i tonizira organizam, usklađuje njegove funkcije te potiče fizičku izdržljivost.
Rhodiola rosea smanjuje razinu stresa, poboljšava rad adrenalnih žlijezdi i može biti korisna u liječenju bolesti štitnjače uzrokovanih stresom.
Štitnjaca obavlja važnu funkciju u tijelu, a hormoni štitne žlijezde su odgovorni za regulaciju metabolizma, za naš rast i energiju u tijelu.Naime, njena visoka ili niska aktivnost dovodi do bolesti kao što su hipotireoza i hipertireoza.
Od vitalne važnosti je da se znaju simptomi tih bolesti i i tretmani kako bi  uspješno spriječili zdravstvene probleme. Prema statističkim podacima, jedan od 20 ljudi ima nek vrstu problema sa štitnjačom. Osim toga, žene imaju veću vjerojatnost za razvoj ove bolesti.
Hipotireoza i hipertireoza
Ova dva zdravstvena problema su posljedica neravnoteže hormona štitnjače. Njena proizvodnja ne bi trebala biti ni nedovoljna ni pretjerana.Hipotireoza je posljedica nedostatka hormona štitnjače u tijelu. U slučaju hipotireoze pojedinac ima sljedeće simptome: grleve, bol u mišićima, suhu kožu, višak tekućine u tkivima, umor, stanjivanje kose, kao i osjetljivost na niske temperature.
S druge strane, hipertireoza se javlja u slučaju prekomjerne proizvodnje ovog hormona i dovodi do simptoma kao što su ubrzanje srčanog ritma, proljev, iritacije, tjeskoba, neočekivani gubitak težine, problem sa spavanjem, nervozu i osjetljivost na toplinu.
U nekim slučajevima, kada štitnjača radi previše teško, to uzrokuje stvaranje  kvržicu u grlu, kao simptom nedostatka joda, a to se zove guša.
Međutim, vaš stil života je odlučujući utjecaj na učestalost svih tih simptoma. Naime, njegovi najznačajniji pokretači su sljedeći:
Nedostatak joda
Nakupljanje toksina
Previše željeza
Kronični stres
Osim toga, uvjeti, kao što su toksični adenom, tiroiditis, ili Gravesova bolest mogu uzrokovati pojavu hipertireoze, a hipotireoza može biti uzrokovana prevelikim izlaganjem na jod ili litijem, uklanjanje štitnjače ili Hashimotov tireoiditis.
Prevencija i liječenje
Pravilna prehrana
Vaš dijeta je od temeljne važnosti u liječenju ovih pitanjima. Stoga, trebali biste izbjegavati ili smanjiti potrošnju šećera, prerađene hrane i rafiniranog brašna, te povećati unos joda, cinka, omega-3 masti, i selena, jer oni poboljšavaju zdravlje zdravlje štitnjače.
Kontrola stresa
Dugotrajan stres uzrokuje iscrpljenost nadbubrežne žlijezde što dovodi do problema sa štitnjačom. Stoga, trebali biste forsirati neke opuštajuće aktivnosti i programe za upravljanje stresom, kao što su meditacija, yoga, šetnje u prirodi ili vježbe disanja koje će se znatno smanjiti napetost i daju smirenost i mir uma.
terapija topline
Problemi štitnjače mogu se također kontrolisati saunom, jer ona detoksikuje naš organizam i eliminiše toksine koji dovode do problema štitnjače.
Dodaci prehrani
Prije nego što se odlučite za korištenje nekih alternativnih proizvoda, trebate konzultirati svog liječnika. Međutim, možete pronaći brojne učinkovite proizvode za održavanje  metabolizma štitnjače.
Spriječite probleme sa štitnjačom sprečavanjem njihove uzroke
Kako bi se uspješno spriječili probleme sa štitnjačom, potrebno je spriječiti glavne uzroke njihova nastanka. Stoga, trebali biste smanjiti stres , željezo u krvi i prehrambene nedostatke na vrijeme. Osim toga, trebali biste izbjegavati mliječne proizvode i gluten, koji uzrokuju probavne smetnje.

Kako se radi gavezova mast – najbolji prirodni lijek za bolove

Kako se radi gavezova mast – najbolji prirodni lijek za bolove



Nije potrebno posebno travarsko iskustvo da bi se na nekoj livadi, u jarku ili uz cestu prepoznao gavez (Symphytum officinale, engl. comfrey), ljekovita biljka raširena, korištena i poštovana u cijeloj Evropi. Višegodišnja stabiljka karakterističnog izgleda sa sočnom i dlakavom stabiljkom te ljubičastim i ružičastim cvjetovima obješenima prema dolje raste doista posvuda. Veoma ju je lako presaditi u svoj vrt na način kao i hren, korijenom. Dovoljno je da iskopate korijen ili dio korijena biljke i ukopate ga u zemlju u svoj vrt. Biljka je višegodišnja, a koliko god duboko iskopavali korijen gotovo da je nemoguće u potpunosti ga izvaditi. Iz preostalog dijela na proljeće će ponovo izrasti zelena stabiljka. Osim ljekovitosti korijena, gavez se isplati držati u vrtu i zbog listova koji namočeni u vodi (sami ili s koprivom) postaju vrijedno biognojivo, a kad ih dodamo u kompostište, raspadajući se podižu temperaturu i ubrzavaju proces recikliranja biološkog otpada u kompost.
Ljekovitost korijena
Ljekoviti je dio gaveza njen duboki i račvasti korijen, tamnosmeđe do crne boje. Za izradu ljekovite masti kopa se oštrom lopatom najesen, u listopadu i studenom, kada sadrži najviše alantoina, tvari koja potiče stvaranje novih stanica, ubrzava zarastanje rana, obnovu slomljenog koštanog tkiva te tetiva oštećenih kod uganuća i iščašenja, pojačava cirkulaciju. Korijen sadrži također i visoke koncentracije tanina, koji svojim adstrigantnim svojstvom zaustavlja krvarenje. Brojna ispitivanja koja se provode u istraživačkim centrima u svijetu potvrđuju djeletvornost pripravaka od gavezova korijena kod olakšavanja bolova kod reuma, reumatodinog artritisa i degenerativnih promjena kralješnice, sportskih ozlijeda, bolova u mišićima i slično.
Premda postoji travarska tradicija i neke recepture za čajeve i tinkture sa sušenim gavezovim korijenom ili listovima, istraživanja su potvrdila otrovnost gaveza za jetru, pa i ovdje upozoravamo da se treba koristiti samo za vanjsku uporabu. Najrašireniji, a ujedno i najpraktičniji ljekoviti pripravak gaveza je gavezova mast.
Recept za gavezovu mast s maslinovim uljem
     CRNI KORIJEN GAVEZA I GAVEZOVA MAST
Crni korijen gaveza i gavezova mast
Donosimo vam pouzdani i isprobani recept gđe. Mire Debelli, koja ga je u posljednjih trideset godina usavršila i koristila za sebe, članove obitelji i brojne prijatelje i poznanike kojima je pomogla u raznim tegobama i bolestima. Gđa. Debelli penziju je zaradila u laboratorijima Plive, pa je svoje iskustvo unijela i u ovaj svoj pripravak. Naime, gavezovu je mast oplemenila maslinovim uljem i tako joj povećala učinkovitost protiv bolova, i akutnih i kroničnih. Do toga je ona još davno došla sama, a u proteklih su deset godina istraživanja potvrdila da svježe ekstra djevičansko maslinovo ulje djeluje kao prirodni ibuprofen (Nature,2005) Sadrži, naime, tvar oleocanthal koja djeluje slično ibuprofenu, pa se ekstra djevičansko maslinovo ulje sve više dodaje kremama protiv bolova kod upalnih degenerativnih bolesti kostiju i zglobova.
Sastojci: 250 grama svježe iskopanog i očišćenog gavezovog korijena, 1 kg svježeg špeka za topljenje masti, 40 žlica hladno tještenog nerafiniranog maslinovog ulja, 100 do 150 grama voska
Priprema: Korijen gaveza kopa se najesen, u listopadu ili studenom, svakako na mjestu koje nije blizu nekom izvoru zagađivanja i prometa. Potrebno je izvaditi oko pola kilograma težine. Dobro ga operite, očistiti od oštećenja i rupa, ali nemojte guliti, osušite ga krpom i ostavite na stranu dok pripremate mast. Kilogram svježeg svinjskog špeka odnosno slanine za topljenje masti narežite na kockice pa stavite u lonac, dodajte malo vode, miješajte da ne zagori. Bitno je da ne dodajete soli. Mast je gotova kad po njoj zaplivaju svjetložuti čvarci. Tada ju ocijedite, pa u posebnu posudu odvojite 40 do 45 žlica masti, pa ostavite da se malo ohladi. Dok je još topla u tu mast naribajte priređen korijen gaveza, 200 do 250 grama, na oštrom ribežu za krastavce ili zelje. Dakle,u toplu mast trebaju padati što tanji listići korijena, a ribamo ih odmah iznad masti kako bi što je moguće manje bili izloženi zraku odnosno oksidaciji. Kad je sav korijen nariban i potopljen u masti, nastavimo miješati još 15 minuta. Ostavimo pokriveno da odstoji preko noći.
Sutradan ponovo stavimo na laganu vatru, zagrijemo tek toliko da se mast otopi, skinemo s vatre i miješamo daljnih 10 minuta, pa ocijedimo kroz gazu u lonac. Ocijeđenoj masti dodamo 40 žlica hladno tiještenog nerafiniranog odnosno ektra djevičanskog maslinovog ulja, pa u smjesu dodamo još 100 do 150 grama usitnjenog voska. Držimo na toplom odnosno na laganoj vatri uz stalno miješanje sve dok se vosak otopi, a tada ju prelijemo u porculansku ili vatrostalnu zdjelu. Prekrijemo je krpom i ostavimo na hladnom da se svi sastojci sjedine i ohlade. Dobivenu ohlađenu gavezovu mast punimo punimo drvenom ili keramičkom žlicom u manje posudice, staklene ili plastične, nikako ne u metalne. Napunimo do ruba i dobro potisnemo da unutra ne ostane zraka, dobro zatvorimo. Rok trajanja ovako dobivene masti je godinu dana.
Osim za već navedene indikacije, možete ju koristiti i za masažu nogu, posebno kod čukljeva, za njegu dijabetičkog stopala, kukca i slično. Iako se u narodnoj medicini gavezova mast koristi nanošenjem direktno na otvorene i teške rane, kod takve primjene postoji opasnost stvaranja apscesa, jer se rana na površini zatvori, a unutra je gnoj. Preporučljivije je stoga mazati kožu uz rubove rane. Čuvajte izvan dosega djece i nikako ne koristite gavezovu mast za unutarnju uporabu.

Neočekivani načini korišćenja omekšivača za veš u domaćinstvu

Neočekivani načini korišćenja omekšivača za veš u domaćinstvu



Omekšivač za veš je odlično sredstvo koje može postati vaš pravi pomoćnik u kući.
Većina nas koristi omekšivač samo za vreme pranje veša. Verovatno ćete biti iznenađene kada saznate da ga možete koristiti i u druge svrhe, recimo kao sredstvo za čišćenje. U većini slučajeva, on stoprocentno rešava  ovaj zadatak. Pri tome je njegova potrošnja vrlo ekonomična.
Obratite pažnju na 7 interesantnih ideja:
1. Prozori.
Promešajte u praznoj flaši omekšivač za veš sa vodom, u odnosu 1:4, nanesite sredstvo na krpu i očistite prozor. Zatim ga ispolirajte suvom krpom. Prozor će sijati od čistoće – bez ikakvih tragova i fleka!
2.Laminat i parket.
Razredite manju količinu omekšivača u kofi sa vodom. Pokvasite brisko i prebrišite podove. Laminat će izgledati kao da je juče postavljen.

3. Kožna jakna.
Ako ste isprljali kožnu jaknu, ne žurite odmah za  sapunom za čišćenje. Omekšivač savladava i ovakav problem.
4. Autosedišta.
Ako se na sedištu automobila pojavila fleka, možete je ukloniti pomoću omekšivača. Promešajte ga sa vodom u jednakim količinama, i dobro istrljajte prljavo mesto.
5. Zaglavio se patent- zatvarač
Ako se metalni ili plastični klizač rajsfešlusa zaglavio, ili se teško povlači, pokvasite ga manjom količinom omekšivača.
6. PVC vrata i pločice će sijati kao pre, ako ih očistite smesom vode i omekšivača, u odnosu 4:1.
7. Omekšivač će vam odlično poslužiti kao komponenta u spreju za peglanje.
Uz pomoć ovog spreja opeglaćete veš bez korišćenja pegle

ZBOGOM SIJEDA KOSO: Prirodno rješenje protiv sijede kose (RECEPT)

ZBOGOM SIJEDA KOSO: Prirodno rješenje protiv sijede kose (RECEPT)



Redovno korišćenje kokosovog ulja definitivno će vam pomoći da se oslobodite sijede kose i daće vam zdravu, lijepu i sjajnu dlaku.
Sijeda kosa više nije nešto što ukazuje na starost. Veliki broj mladih ljudi pati od preranog starenja i prilično im je neprijatno zbog toga. Najbrži i najlakši način rješavanja ovog problema je farbanje, ali štetne hemikalije znaju da uzrokuju i trajno oštećenje kose…
Zato je najbolje pribJeći prirodnom rješenju, a ono zaista postoji! Kako kokosovo ulje je lijek kojim se možete osloboditi sijede kose! U kokosovom ulju leži tajna duge, lijepe i jake kose.
Kokosovo ulje bogato je ugljenim hidratima, zdravim masnoćama, vitaminima i mineralima koji pružaju kosi potrebnu njegu. Koristile su ga mnoge civilizacije i dokazano je kako je odličan lijek za kosu. Redovna upotreba kokosovog ulja rezultiraće jakom, čvrstom, zdravom i sjajnom kosom.
RECEPT:
Zagrijte 2-3 kašike ulja oko 20 sekundi. Nježno masirajte korijen kose s toplim kokosovim uljem. Pustite da se folikule dlake natope uljem (oko 10 minuta). Isperite toplom vodom.
Zatim šamponirajte vašu kosu na uobičajen način i završite pranje s regeneratorom. Ovo možete svakodnevno ponavljati kako bi dobili željeni efekat.
Redovno korištenje definitivno će vam pomoći da se oslobodite sijede kose i daće vam zdravu, lijepu i sjajnu dlaku.
Podsjećamo na neke uzroke sijede kose.
    Genetski uzroci – Ukoliko postoji istorija prerane pojave sijede kose u porodici verovatno će se prenijeti i na druge generacije.
    Stres – Suočavamo se sa puno stresa na poslu, tokom putovanja, kod kuće. Stres i nedostatak sna mogu uzrokovati pojavu sijedih pramenova u ranim godinama.
    Životni stil – Hranjenje i spavanje u čudne sate, premalo spavanja i nezdrava hrana može dovesti do prerane pojave sijedih jer tijelo ne dobija potrebne hranjive materije.
    Starenje – Starenje uzrokuje pojavu sijede kose zbog toga što s godinama tijelo prestane da proizvodit melanin i kosa postaje siva, srebrnkasta ili bijela.

Uzmite sjemenke od lubenice i prokuhajte ih: Rezultati će vas iznenaditi!

Uzmite sjemenke od lubenice i prokuhajte ih: Rezultati će vas iznenaditi!



Sve vrste sjemenki su pune vitamina B kao tiamin, niacin, i minerala kao što su magnezijum, kalijum, mangan, željezo, cink, fosfor i bakar.
Da se maksimalno iskoriste ljekovita svojstva sjemenki od lubenice, treba ih kuvati, samljeti ih ili ispeći.
Magični recept:
Prvo bi trebalo uzeti 20-30 sjemenki od lubenice, samljeti ih i kuvati 15 minuta u 2 litre vode. Ta količina će biti dovoljna da se konzumira dva dana, a onda vam je potrebno da napravite pauzu treći dan.
Ponovite postupak nekoliko sedmica, ali je obavezno pauziranje svaki treći dan.
Zdravstvene prednosti sjemenki od lubenice:
    štiti srce
    usporava starenje
    čisti akne
    jača kosu
    pomaže kod dijabetesa
    hidratizira kožu
    štiti kožu od raka

Čaj od đumbira: Napitak koji će pročistiti telo u nekoliko gutljaja

Čaj od đumbira: Napitak koji će pročistiti telo u nekoliko gutljaja



Imate li đumbir u kući, vaša probava reći će vam – hvala! Osim što blagotvorno deluje na raspoloženje i ublažava učinak stresa, đumbir je pravi melem za želudac i creva, a poznat je i kao lek protiv gripa i prehlade, mučnine, poboljšava cirkulaciju i podiže imunitet.
Pijete li đumbirov čaj, očistićete svoj organizam od otrovnog taloga koji se nakuplja u vašem telu.

Sastojci: 4 šolje vode, 2 komada svežeg đumbirova korena (5 cm debljine).
Dodaci po želji: med i kriška limuna.
Priprema: Ogulite đumbirov koren i narežite ga na tanke pločice. Stavite đumbir u kipuću vodu i kuvajte ga na laganoj vatri 15-20 minuta. Potom procedite čaj i dodajte med i limun po želji.

Dinja osvježava i liječi

Dinja je ljetna namirnica u čijem prekrasnom mirisu i savršenom okusu svi rado uživamo. Možda niste znali da dinja koristi i našem zdravlju! Dinja ne deblja, osvježava i prepuna je vitamina i drugih važnih sastojaka neophodnih organizmu.
Sadrži oko 88 posto vode i samo 11 posto šećera, što je čini fantastičnim ljetnim niskokaloričnim osvježenjem. Dinja je u ravnopravnom odnosu sa svim ostalim voćem, zbog čega ju je poželjno jesti nekoliko puta na dan. Vitamin A iz dinje je neophodan za dobar vid i ten, a uz njega sadrži i vitamin C. Ova dva antioksidanta štite organizam od kardiovaskularnih oboljenja starenja.

Neka nova istraživanja tvrde da betakaroten iz dinje pomaže u borbi protiv karcinoma pluća, ali i kod raka grlića maternice, želuca i oralnih bolesti. Biljna vlakna povoljno djeluju na čišćenje organizma od štetnih radikala i odlična su pomoć kod nadutosti.
Dinja sadrži i kalcij. Najbolji je izbor za one koji žele skinuti višak kilograma jer nutrijenti iz nje reguliraju probavu i detoksiciraju, dok će vas vlakna zasititi na duže vrijeme.

Pet jednostavnih savjeta kako da jedete zdravo

Nepravilna ishrana može dovesti do različitih zdravstvenih problema ali i neželjenog debljanja…

Stoga je veoma važno zdravo se hraniti i unositi potrebne vitamine. Portal Mic.com je izdvojio istraživanja stručnjaka i napravio listu pet jednostavnih savjeta kako jesti zdravo:

1. Uvijek se pripremite unaprijed
Ubrzani tempo života tjera nas da se okrenemo brzoj hrani. Stoga je veoma važno unaprijed pripremiti i ponijeti sa sobom hranu koju ćemo konzumirati tokom dana, tokom pauze na poslu ili između dnevnih aktivnosti.

2. Jedite povrće
Preporučljivo je polovinu svakog tanjira prekriti različitim vrstama povrća. To ne mora uvijek biti salata već i kuhano povrće.
3. Jedite piletinu i ribu
Unos proteina je od velike važnosti za pravilnu ishranu. Osim ribe i piletine preporučuje se i unos oraha, jaja i različitih vrsta sjemenki.
4. Smanjite unos šećera
U prosjeku, unos šećera čini 10 posto dnevnog unosa hrane svakog čovjeka, pokazalo je istraživanje stručnjaka sa Harvarda. Ova količina šećera može biti opasna, iako je ovaj sastojak prisutan u brojnim namirnicama koje kupujemo. Zato je za zdravu ishranu potrebno izbjegavati procesiranu hranu, umjesto čokolade unositi kakao, a umjesto voćnog keksa i sličnih proizvoda unositi obično voće.
5. Uzmite avokado i bademe
Avokado je ponajviše zdrav za srce. Ne sadrži mnogo šećera, a bogat je vitaminima. Bademi, obični ili pečeni, također imaju visoku nutricionu vrijednost.
Izvor: Klix.ba

Jaja za doručak pomažu pri mršavljenju

Naučnici sa Univerziteta u Missouriju ustanovili su da uobičajeni engleski doručak sprečava gomilanje viška kilograma.
Ovo istraživanje je sprovedeno nad gojaznim tinejdžerima između 18 i 20 godina koji su preskakali doručak, jeli visokoproteinski doručak od jaja i nemasne govedine s 35 grama bjelančevina ili zdravi doručak od žitarica. Svaki od doručaka imao je 350 kalorija i određeni udio masti, vlakana i šećera.

Ispitanicima su prije večere skenirali mozak magnetskom rezonancom, prateći moždane signale motivacije za hranu i nagrađivanje. Zabilježeno je da je visokoproteinski doručak davao veću sitost i smanjila se aktivnost mozga koja kontrolira hranu, kao i večernji obroci puni masti i šećera u odnosu na ostale dvije grupe.
Zaključak ove studije glasi da doručak bogat bjelančevinama utiče na sitost tijekom dana kada se obično uzimaju visokokalorični obroci.
Ukoliko niste od ljudi koji doručkuju, ne brinite, istraživači navode da je potrebno samo tri dana kako biste se privikli na novi dnevni ritam. Obrok bogat bjelančevinama dati će vam osjećaj sitosti bolje nego obrok koji je pun masti ili ugljikohidrata, te će utjecati na apetit tijekom dana.

NE IGNORIRAJTE IH: 5 promjena na koži koje su znak bolesti

Razne pojava na koži ponekad ignoriramo jer mislimo da su bezazlene i da će proći same od sebe, ali one su često pokazatelj da nešto ne valja s našim zdravljem.
Donosimo vam popis kožnih promjena na koje obavezno morate obratiti pažnju jer one mogu biti prvi znak bolesti
1. Uzdignute crvene mrlje s ‘ljuskicama’. One su prvi znak psorijaze, kronične imunološke bolesti kože koja uzrokuje upalne procese zbog kojih naposljetku dolazi do iritacije i stvaranja mrlja. Stres je jedan od velikih ‘okidača’ psorijaze.

2. Suha koža popraćena osjećajem svrbeža. Kada primijetite ovakve pojave na koži tijekom zime, vjerojatno je u pitanju samo stanje uzrokovano hladnoćom i suhim zrakom. Međutim, ako vam je koža konstantno suha i popraćena svrbežom koji ne nestaje, osjećajem umora ili gubitkom težine, onda postoji velika vjerojatnost da vam probleme stvara štitnjača.
3. Crvene kvržice. Negativne emocije loše djeluju na naše zdravlje, a ovakve promjene na koži mogu biti manifestacija stresa i anksioznosti. U svakom slučaju, posjetite dermatologa ili svog liječnika opće prakse kako biste ustanovili koji je korijen problema.
4. Akne i pojačan rast dlačica. Kada ove dvije kožne promjene dolaze u ‘paketu, obično su znak hormonalnog disbalansa. Akne na bradi, obrazima i leđima te dlačice na licu, trbuhu ili prsima prvi su simptomi sindroma policističnih jajnika.
5. Žute kvržice na rukama i nogama ili tamne ‘baršunaste’ mrlje. Osobe koje imaju problema s razinom šećera u krvi ili prekomjernom težinom moraju obratiti pažnju na svoju kožu. Žute kvržice pojavljuju se zbog visoke razine triglicerida u krvi i dijabetesa. Tamne baršunaste mrlje na vratu ili rukama također su jedan od znakova dijabetesa.

Saturday, 30 July 2016

IMATE LI MRLJE ILI BRAZDE NA NOKTIMA? Ovih 5 pojava otkrivaju OZBILJNE PROBLEME U ORGANIZMU

Da li ste ikada analizirali vaše nokte? Koje su boje, oblika, debljine? Sve to može dosta reći o stanju vašeg organizma. Oni mogu ukazati na raznorazne zdravstvene probleme.

Boja noktiju

Zdravi nokti trebaju da budu ružičasto-beli s bijelim polumjesecom pri korijenu nokta. Zeleni nokti znak su bakterijske infekcije. Crvene pruge na noktima znak su infekcije srčanog zaliska. Plavkasti nokti pokazuju da vam fali kiseonika u krvi. Beživotni nokti znak su nedostatka vitamina. Bijeli nokti upozoravaju vas da možda imate problema s jetrom. Tamne mrlje na vrhu noktiju znak su starenja i mogućeg zastoja srca.

Debeli nokti

Debeli nokti nisu normalni, ne pojavljuju se prirodno. Ako su vam nokti izuzetno debeli to može biti povezano s problemima sa plućima. Debeli nokti s brazdama mogu značiti gljivičnu infekciju, a razdvojeni nokat, napuknut po sredini, može značiti probleme sa štitnjačom i psorijazu. Neobično debeli nokti mogu biti i rezultat loše cirkulacije.

Popucali nokti

Listanje noktiju i redovno pucanje rezultat je nedostatka folne kiseline, Vitamina C i proteina. Psorijaza u 10 posto slučajeva počinje u noktima, ako vaši nokti pucaju i u korijenu i imaju mrlje – bijele. Listanje noktiju nekad je povezano i sa hroničnom pothranjenošću.

Nokti u obliku kašičice

Ako su vaši nokti izvijeni prema spolja i prave oblik koji podsjeća na kašičicu i još su tanki, to može biti znak nedostatka željeza, ili previše željeza, ili bolesti srca.

Brazde na noktima

Ove neugodne pojave mogu označavati psorijazu, ili autoimunu bolest Alopeciu areatu koja izaziva gubitak kose.

OPREZ! 2 ulja koja nikako ne smijemo koristiti na plaži

Sunce je izvor života, zdravlja i dobrog raspoloženja, no pretjerano izlaganje sunčevim zrakama je štetno i potencijalno kancerogeno, posebno ako koristimo kriva sredstva za zaštitu poput nekih ulja
Mnogi će na plažu, umjesto skupe kreme, prije ponijeti nekakav domaći pripravak poput raznih ulja s eteričnim dodacima uz pomoć kojeg će brže pocrniti, no stručnjaci upozoravaju na brojne opasnosti koje skrivaju takvi pripravci.

Kantarionovo i maslinovo ulje ne štite kožu od štetnih zraka

Koristimo različita eterična ulja, a ljeti ih je gotovo zabranjeno koristiti. Važno je naglasiti da kantarionovo ulje ne smijemo nikad stavljati prije izlaganja suncu, dakle ako smo ga namazali na kožu mora proći barem 24 sata da bismo se smjeli izložiti UV zračenjima sa sigurnošću da nećemo dobiti neželjene nuspojave.

Skoro isto vrijedi i za maslinovo ulje koje ima fantastičan učinak na kožu, vlaži je i čini elastičnom, no neće vas zaštititi od ultraljubičastih zraka. Vrlo često može uzrokovati opekline, koje učestalim ponavljanjem izazivaju trajna oštećenja na našoj koži poput hiper-pigmentacije, solarne keratoze ili raka kože.

Primjena krema s visokim zaštitnim faktorom izuzetno je važna za zdravu kožu

Upravo zbog toga svom tijelu svakako trebate priuštiti adekvatnu zaštitu kremama s odgovarajućim zaštitnim faktorom.
Smatra se da krema sa zaštitnim faktorom 50 učinkovito filtrira i štiti od 98 posto UVA zraka koje dolaze do naše kože, što je i maksimalni zaštitni faktor.
Na koži UVA zrake uzrokuju uglavnom promjene u dermisu i glavni su čimbenik fotostarenja. Posljednjih dvadesetak godina istraživanja su potvrdila da UVA zračenje također uzrokuje i oštećenja stanica u bazalnom sloju epidermisa te se danas smatra da i UVA može doprinijeti ili čak uzrokovati karcinom kože.
Primjena krema s visokim zaštitnim faktorom važna je za sve, a osobito je značajna za osobe koje su svijetle puti i čija koža uvijek izgori pri izlaganju suncu.

Molim vas, napišite da sam dijete izliječio petrolejom! Tumor na mozgu je nestao, želim svima dati recept!

‘Molim vas, napišite da sam dijete izliječio petrolejom! Tumor na mozgu je nestao, želim svima dati recept!


Liječnici svjetskog glasa proglasili su je čudom i rekli njezinom ocu da joj nastavi davati ono što i do sad, ma što to bilo. A on joj je, između ostalog, davao petrolej pomoću kojega je najsmrtonosniji oblik tumora na mozgu – nestao!
Senad Mujkić, državljanin BiH, nastanjen kraj Tuzle, veliki je čovjek, humanist i nadasve – otac. Dugih petnaest godina vodi bitku s teškom dijagnozom svoje, sada 19-godišnje kćeri Merime, koja je s četiri godine oboljela od tumora na mozgu. Nakon šest operacija u više država, odstranjivanja tumora koji se vraćao u sve gorim oblicima, vijesti od strane stručnjaka da je “Merimi došao kraj”, do proglašenja Merime čudom od strane svjetskih stručnjaka jer je bolest pobijedila, između ostalog, pijući petrolej. “Što god da dajete svom djetetu, nastavite”, savjetovali su svjetski kirurzi oca Senada:
– Ne mogu to podnijeti, ne mogu držati u sebi… Želim da svi oboljeli i njihove obitelji znaju da ima pomoći i da se ne predaju. Ljudi svakodnevno umiru pa mi moja savjest nalaže da im pomognem i ovom prilikom dajem ovako javno svoj kontakt. Svi neka me nazovu, svi koji prolaze ovo što sam ja prošao sa svojom Merimom – ushićeno nam govori Senad Mujkić. A prošao je pakao…
– Merima je rođena 15. 1. 1995. godine (u ratu u BiH), kao zdrava beba i osim uobičajenih zdravstvenih problema koje ima svaka beba, većih nije imala. Tako je bilo sve do 19. 6. 1999. godine kada je prvi put u jutarnjim satima izgubila svijest i to na više od dva sata. Odmah je, naravno, smještena u UKC Tuzla na odjel neuropedijatrije, gdje su joj nadležni lječnici dodijelili dijagnozu EPILEPSIJA. Te je godine dva puta bila u bolnici zbog krize svijesti. Ovaj i svaki naredni put kada bi Merima “zaglavila” u bolnicI zbog krize svijesti, nadležni liječnik neuropedijatar joj je uvijek mijenjao terapiju antiepiletika, obrazlažući da je rezistentna na dosadašnju – opisuje Senad početke bitke za Merimino zdravlje.
– Iste godine u 11. mjesecu učinjeno joj je prvo snimanje mozga magnetskom rezonancom u KC Sarajevo i tada je dr. radiolog Goran Sulejmanpašić iz KC Sarajevo napisao “nalaz je u granicama normale”. Taj nalaz je, nažalost, bio odrednica neuropedijatrici iz UKC Tuzla te je ona nastavila Merimi voditi dijagnozu EPILEPSIJA. Moje dijete je u nastavku svake godine po dva, tri puta zbog kriza svijesti bila smještana u bolnicu i svaki put kada bi se to dogodilo, neuropedijatrica joj je mijenjala terapiju antiepilepticima, ali nas nije upućivala na novo snimanje mozga magnetom. Tako je bilo sve do 2005. godine kada je Merima, na prvi dan proljeća (21. 3.) u jutarnjim satima izgubila svijest. Odmah je, naravno, smještena u bolnicu i na moje grubo inzistiranje i moje povike upućeni smo na drugo snimanje mozga magnetskom rezonancom (dakle, prvo je bilo 1999., a drugo tek 2005. godine) što je veliki, nedopustiv interval između dva snimanja, s obzirom na njezine teške krize svijesti i sveukupne simptome. Otišli smo u VAMED MR centar u Novi Sad gdje je dr. Boris Petrović – radiolog, pregledavajući prvu snimku koju smo donijeli, a koja je učinjena 1999. godine u KC Sarajevo, napisao napomenu:
“RETROSPEKTIVNIM PREGLEDOM MR SNIMAKA KOJI SU UČINJENI U KC SARAJEVO 1999. GODINE, VIDLJIVO JE DA JE LEZIJA (TUMOR) BIO PRISUTAN, ALI DA NIJE DETEKTIRAN. POSTOJI INTERVALNA PROGRESIJA KOJA ODGOVARA MORFOLOGIJI SPORORASTUĆEG TUMORA” – vrlo detaljno objašnjava Senad i nastavlja:
– Odmah je predložena hitna operacija koju je zbog rizičnosti obavio vrsni neurokirurg prof. dr. Vinko Dolenc u KC Ljubljana. Tadašnji PH nalaz je pokazao da je Merimi odstranjen tumor ASTROCITOM grad II. Nakon te operacije Merima nije imala niti joj je preporučena ikakva dodatna terapija (kemo ili zračna). Na kontrolnoj snimci mozga magnetskom rezonancom napravljenom u Tuzli, Merimi je krajem 2007. godine utvrđen recidiv (povratak) tumora na mozgu.
S obzirom na to da prof. dr. Vinko Dolenc iz KC Ljubljana nije bio voljan obaviti drugu operaciju (obratili smo mu se jer je on radio prvu operaciju), ostvarili smo kontakt s INI (međunarodni neurokirurški institut u Hannoveru) te je Merima u 8. mjesecu 2008. godine i operirana u tom institutu. Operirao ju je uvaženi stručnjak svjetskog glasa, neurokirurg, prof. dr. Sammi Madjid.
Nalaz je pokazao da je Merimi odstranjen tumor PYLOCITIČNI ASTROCITOM, što je neurokirurga prof dr. Sammi Madjida dovelo u dilemu jer joj je na prvoj operaciji PH nalaz pokazao ASTROCITOM grad II (medicina ne poznaje da tumori iz većeg gradusa prelaze u niži, nego samo iz nižeg u viši).
S obzirom na te nedoumice, specimen (uzorak tumora) je poslan u još dva referentna laboratorija u BonnuiKölnu, odakle su stigle potvrde da je na toj drugoj operaciji Merimi zaista i odstranjen PYLOCITIČNI ASTROCITOM grad I. Na završnom razgovoru kod prof. dr. Sammi Madjida, rečeno nam je da je to najlakša vrsta tumora i da kad se pacijentu jednom odstrani takav tumor, on se smatra izliječenim. Međutim, krajem 2009. godine Merimi je na kontrolnom snimanju mozga magnetnom rezonancom u Tuzli vrsni radiolog dr. Sead Dizdarević otkrio novi recidiv – opisuje Senad kalvariju kroz koju je prolazio:
– Tu snimku smo poslali u INI institut u Hannover želeći da prof. dr. Sammi Madjid da svoje mišljenje. On nas je pozvao da dođemo gore, što smo i učinili. Kazao je da to nije tumor, već trag (rub) reza. Kada sam ga pitao zašto Merima ponovno ima krize, rekao je da je to posljedica operacija. Isto tako nam je kazao prof. dr. Vinko Dolenc iz KC Ljubljana – nije recidiv. Snimku je pogledao i vrsni radiolog dr. Boris Petrović u Novom Sadu te kazao da to jest recidiv.
Doveden u ćorsokak, tražio sam i mišljenje prof. dr. Branislava Antića s VMA Beograd. On je rekao da to nije recidiv tumora i da treba Merimu pustiti da živi bez ikakvih ograničenja i da, ako želimo, kroz nekih desetak mjeseci učinimo snimanje mozga magnetskom rezonancom sa spektroskopijom. Kada je to rekao bio je 12. mjesec 2009. godine, znači po njemu smo trebali učiniti spektroskopiju tek u desetom mjesecu 2010. godine! Na moje inzistiranje, s obzirom na simptome koje sam uočavao kod Merime (letargičnost, pospanost, umor…), zamolio sam prof. dr. Branislava Antića s VMA Beograd (s obzirom na to da se takva snimanja ne rade u BiH) da nam ubrza tu spektroskopiju. Rekao je da nema potrebe za žurbom te da su Merimi simptomi posljedica dotadašnje dvije operacije. Međutim, na moju upornost on je urgirao i mi smo 26. 3. 2010. godine otišli u bolnicu Sveti Sava u Beogradu na to snimanje mozga magnetskom rezonancom, gdje je Merimi otkriven ogroman recidiv tumora (promjera 9,5 cm). Prof. dr. Branislav Antić sa VMA je bio iznenađen i zaprepašten. Rekao je da je to ogroman tumor i da on ne želi raditi tu hitnu operaciju koju je po njemu trebalo učiniti – odmah. Istu večer je smještena u UKC Tuzla. Tu nam se srušio cijeli svijet – energično svjedoči otac čudesno izlječene djevojke.
Pročitajte i:  Šta je Angina pektoris; simptomi | ishrana | liječenje
– U UKC Tuzla također nisu smjeli operirati, već su nam kao najbliži, dobar neurokirurški centar predložili KBC Rebro u Zagrebu i prof. dr. Pavla Miklića i prof. dr. Josipa Paladina. Odmah sam ih kontaktirao kada me je prof dr. Miklić pozvao da mu hitno donesem tu posljednju snimku iz Beograda, što sam hitno i učinio. On mi je tada (30. 3. 2010. god.) rekao “NEMAMO PUNO VREMENA, PROBLEM JE ALARMANTAN” i zakazao operaciju već za šest dana. Dogovoreno je da Merimu uoči tog šestog travnja uz određene medicinske mjere prebacimo u Zagreb. Međutim, u večernjim satima 31. 3. 2010. godine Merima je u UKC Tuzla pala u komu iz koje se nije budila. Tog 1. 4. 2010. godine, iako nije imao svu potrebnu tehnologiju za takvu operaciju, prof. dr. Mirsad Hodžić iz UKC Tuzla ju je hitno operirao, kada joj je uspio odstraniti samo veći dio tumora i kada joj je izvadio jedan lubanjski koštani poklopac i ugradio ga u potkožno tkivo trbuha.
Dan poslije, 2. 4. 2010. godine, CT snimak je pokazao veliko krvarenje u mozgu te je Merima hitno podvrgnuta reoperaciji kako bi se zaustavilo krvarenje… – s nevjericom slušamo o Meriminim patnjama.
– Kroz tri dana, Merima se probudila i s obzirom na to da tumor nije u cijelosti odstranjen, a da smo bili dogovorili sve u Zagrebu na Rebru (operaciju na koju nismo stigli doći zbog kome), ona je 12. 4. 2010. godine uz velike medicinske mjere i osiguranje prevezena u Zagreb na Rebro gdje je 14. 4. 2010. podvrgnuta najnovijoj, petoj po redu operaciji koju je učinio prof. dr. Pavle Miklić i prof. dr. Josip Paladino. Znači, u četrnaest dana travnja 2010. godine Merima je imala tri vrlo teške operacije koje su trajale svaka po 7 sati. PH nalaz je pokazao da je Merimi odstranjen nasmrtonosniji tumor mozga GLIOBLASTOM MULTIFORME grad. IV. Prosječan vrh preživljavanja od trenutka dijagnosticiranja je 14 mjeseci. Prof. Paldino mi je rekao: “JA, NA ŽALOST, NE ZNAM NIKOGA DA JE PREŽIVIO GLIOBLASTOM….”
U petom i šestom mjesecu 2010. godine provedena je kemo i zračna terapija. Pitao sam liječnike što da činim, što da joj dajem? Svi redom su mi rekli da Merima jede što svi mi jedemo, da nema lijeka tom tumoru i da je pitanje dana, možda čak i sata kad će se vratiti i tada je kraj…
Po povratku iz Zagreba, a i mnogo ranije, tragao sam za tim kako da joj pomognem, tragao sam za alternativnim načinima liječenja, pronalazio ljude koji su imali slična ili ista iskustva i od svih njih uzimao ono za što sam smatrao da joj ne može naškoditi, a ako pomogne, dobro je – kazao je Senad, a onda ispričao nešto nevjerojatno:
– Tako sam joj počeo svako jutro, na tašte (prazan želudac), davati po jednu jušnu žlicu običnog petroleja. Kad se za nekoliko dana Merimin organizam privikao na petrolej, počeo sam joj davati i jednu žlicu navečer. Iz ishrane smo izbacili crveno meso i šećere, vegetu, crvenu papriku, a uveli sve prirodno, neprskano. Merima je završila s kemoterapijom i zračenjem krajem šestog mjeseca 2010. godine, zbog iscrpljenosti i svega što joj se dogodilo do tada. Dana 7. 7. 2010. godine u večernjim satim je pala u komu iz koje se probudila 23. 7. 2010. godine. Liječnici su tada govorili da je pitanje sata kad će podleći. Sva u dekubitnim ranama, s potpuno lošim imunitetom, ponovo smo počeli s “našom” terapijom petrolejom, đumbirom (ingver) u medu s limunom u točno doziranim omjerima, kurkuma začinom sa čurekotom, sezamom, biberom, origanom, ružmarinom u jogurtu, čajevima izvrsnog travara mr. Ive Trogrlića iz Žepča (BiH) i još nekim predobrim supstancama o kojima mogu razgovarati “oči u oči”….
Merima je svaki dan bila sve jača i bolja, ali nakon posljednje operacije u Zagrebu (peta operacija po redu), njoj je skoro godinu dana rana na rubu reza curila, kada se prof. dr. Mirsad Hodžić iz UKC Tuzla odlučio da joj, s obzirom na to da nije imala koštani poklopac koji joj je još uvijek u trbušnom potkožnom tkivu, uzme ovojnicu mišića iz butne kosti i prenese na taj lubanjski dio kako bi koliko toliko nadomjestio nedostatak kosti te kako bi riješio problem curenja rane što je i učinio u šestom mjesecu 2011. godine te je tako Merima sveukupno imala šest operacija glave. Merima i dan-danas uzima dosta stvari koje podižu imunitet, a osnova svega je kurkuma, lan, čurekot, biber, maslinovo ulje, svako jutro pije petrolej (uz određene pauze), đumbir, med, velike količine limuna i još dosta preparata.
U međuvremenu, moja je Merima uspjela završiti srednju trgovačku školu.
Od posljedica zračne terapije nema kose na velikoj površini glave pa ćemo kada se od svega odmori uraditi i presađivanje kose, nadajući se da ćemo uspjeti naći nekog sponzora za tu operaciju koja je također skupa…
Posljednji snimci mozga magnetskom rezonancom pokazuju vrlo čistu situaciju u mozgu bez ikakvih znakova bolesti! Merima je danas i za liječnike svjetskog glasa medicinski fenomen, izliječena je i kada bi ju vidjeli, pomislili bi da nikada nije imala nikakvih zdravstvenih problema. Osim tog fizičkog nedostatka kose i velike sramežljivosti, drugi defekti su zanemarivi.
Ovu priču sam odlučio podijeliti s javnošću želeći da ljudi trebaju shvatiti da bolest nije kraj, da se vrijedi boriti i pokušati učiniti sve kako bi se izliječili, čak i od ovih opakih, najsmrtonosnijih bolesti. Mene je rukovodilo to da sve što joj dajem, da joj ne naškodi, a ako pomogne – tim bolje. Želim još samo reći da moja Merima jako voli životinje, a pse iznad svega… – kazao je veliki otac Senad i ponovio:
RADO ĆU SVIM VAŠIM ČITATELJIMA UŽIVO ISPRIČATI SVE ŠTO, KAKO I U KOJIM OMJERIMA SAM DAVAO MERIMI I RADO ĆU SE ODAZVATI AKO ME POZOVU. MOJ TELEFON JE 00387 61 143 433.

KOZIJE MLIJEKO NAJDJELOTVORNIJE MLIJEKO - PROČITAJTE ZAŠTO

KOZIJE MLIJEKO NAJDJELOTVORNIJE MLIJEKO - PROČITAJTE ZAŠTO



Kozije mlijeko spada u najzdravije namirnice pogotovo kada govorimo o mliječnim proizvodima. Njegova hemijska struktura je nevjerovatno slična majčinom mlijeku.
Od pamtivijeka širom planete kozje mlijeko se upotrebljava ne samo za ishranu već i kao pomoćno sredstvo za liječenje mnogih bolesti poput bronhitisa, suzbijanje alergija, za jačanje imuniteta, liječenje i jačanje pluća…
Ono u sebi sadrži vitamine B1, B2, B6 i B12 pa stoga jača i nervni sistem. Zbog svega ovoga, ljekovita svojstva kozjeg mlijeka trebalo bi da primame i one osobe koje baš i ne vole njegov miris. Kozje mlijeko ima karakterističan ukus i miris zbog slobodnih masnih kiselina. Međutim, svježe pomuženo kozje mlijeko, sa kojim se pravilno postupa sa održavanjem visokog nivoa higijene, ne odstupa u ovom smislu od kravljeg.
Osim toga pravilnom obradom mlijeka, karakteritične masne kiseline ostaju vezane u gliceridima, što značajno smanjuje karakterističan ukus. Tako recimo, čestim hlađenjem i zagrijavanjem mlijeka dolazi do “oštećavanja” membrane masne globule mlijeka, zbog čega dolazi do oslobađanja karakterističnih aroma. Bitan faktor je i ishrana koza. Kozije mlijeko ima nutritivne i zdravstvene prednosti pred kravljim mlijekom, prije svega bolju probavljivost i antialergijska svojstva. Ima specifičan miris ne prihvatljiv za mnoge potrošače.
Ljekovitost kozijeg mlijeka
Kozije mlijeko obiluje kalcijumom i fosforom, koji su važni za čvrstoću kostiju, cinkom i selenom, snažnim antioksidansima koji održavaju tjelesni imunitet. Španski naučnici preporučuju kozje mlijeko ljudima koji pate od anemije izazvane manjkom gvožđa u krvi. Upravo kozje mlijeko, kažu, podstiče bolje iskorišćavanje gvožđa u organizmu i obnovu hemoglobina, krvnog pigmenta koji sadrži gvožđe.
Pročitajte i:  Ljekovitost čurokota i načini njegove primjene u liječenju
Ovo mlijeko je bogat izvor biorazgradivog kalcijuma, gvožđe, fosfora i magnezijuma i sadrži ih u većim koncentracijama u odnosu na kravlje mlijeko. Kozje mlijeko sadrži oko 40% manje citrata u odnosu na kravlje mlijeko .
Kozije mlijeko je izuzetno korisno konzumirati, jer ima određene, efektne terapijske vrijednosti:
Liječi bronhitis
Suzbija alergije
Pojačava imunološki sistem
Umanjuje rizik raka pluća
Dobro je za dijabetičare
S obzirom na to da koze jedu koru biljaka njihovo mlijeko je bogato silicijumom a to je mineral koji pozitivno utice na kožu, kosu, nokte i nervni sistem.
U sebi sadrži mnoštvo proteina bogatih esencijalnim aminokiselinama, široku lepezu vitamina i nema teško svarljivih masti. Ne samo da je lakše za varenje od kravljeg mlijeka, već kozje mlijeko sadrži manje laktoze, pa ga lakše mogu podnositi osobe osjetljive na laktozu.
Kod djece koja su hranjena kozjim mlijekom zabilježen je brži rast, veća tjelesna masa i bolja mineralizacija kostiju u odnosu na djecu hranjenu kravljim mlijekom.
Vitamini i minerali
Mlijeko sadrži sve poznate vitamine. Činjenica da nedostatak pojedinih vitamina izaziva niz oboljenja, govori da se pravilna ishrana ljudi (naročito dece i bolesnika) ne može zamisliti bez mlijeka. Iako je sadržaj mineralnih supstanci u kozjem i kravljem mlijeku dosta sličan, kozje mlijeko sadrži 13 % vise kalcijuma, 25 % vise vitamina B6 ; 47 % više vitamina A, kalija 134 % više, niacina triput više i bakra 4 puta više. Za mineralizaciju kostiju naročito je važna uloga kalcijuma i fosfora. Jednom čašom kozjeg mlijeka osigurava se 32,6 % dnevne vrijednosti za kalcijumom i 27 % za fosforom, u poredjenju sa kravljim mlijekom 29,7 % (za kalcijem) i 23,2 % (za fosforom). Kod odraslih kozje mlijeko može pomoći i u prevenciji visokog krvnog pritiska i aterioskleroze. Kozje mlijeko dobar je izvor kalijuma, esencijalnog minerala za održavanje normalnog krvnog pritiska i funkciju srca. Čaša kozjeg mlijeka sadrzi 498,7 mg kalijuma, te se na taj način osigurava 14,2 % dnevne vrednosti. Kozje mlijeko takodje sadrži 27 % više antioksidanta selena od kravljeg mlijeka. U odnosu na kravlje, kozje mlijeko sadrži manje folne kiseline, važne u sintezi hemoglobina.
Prehrambena i terapeutska vrednost
Prehrambenu vrednost kozjeg mlijeka odredjuje njegova energetska vrijednost, sadržaj esencijalnih masnih i aminokiselina, sadržaj vitamina i mineralnih supstanci, kao i njegova probavljivost. Energetska vrijednost kozjeg mlijeka iznosi od 60 do 75 kcal/100 g, ili od 25 do 313 kJ/100 g, i približno je jednaka kao i kravljeg mlijeka.
Na kraju da ne zaboravimo i to da su surutka, kozji sir i jogurt takodje, moćna prirodna sredstva, zbog svojih lekovitih svojstava podižu imunitet kod djece, značajni su za obnovu i izgradnju kostiju, pospješuju rast digestivnog trakta, preporučuju se u prevenciji i terapiji oboljenja jetre, osteoporoze, povišenog holesterola i krvnog pritiska, upalnih procesa, za poboljšanje rada bubrega, i zaštitinik od mnogih drugih bolesti.

Lijek protiv šećerne bolesti i za brže mršavljenje !

Lijek protiv šećerne bolesti i za brže mršavljenje !


Isprobajte narodni recept za ljekoviti napitak od smreke koji pomaže u regulaciji šećera u krvi, kao i u gubljenju suvšnih kilograma.
Za ovaj ljekoviti sok je potrebno:
– 0,5 kg smreke (bobica),
– 3 litra vode i
– 1 limun.
Priprema soka:
Smreku istresite u staklenu teglu od tri litra i zalijte vodom skoro do vrha. Dodajte sok od jednog limuna i ostavite da stoji par dana. Sok je spreman za piće kada bobice smreke počnu da padaju na dno.
Novi sok dobijete tako što dodajete novu vodu u teglu, ali samo dok ima bobica koje još plutaju. Kada sve bobice smreke potonu na dno potrebno je da ih zamenite novim.
Pije se tri puta dnevno po jedna šolja (2,5 dl).
Jednu času popiti ujutru na prazan želudac, a ostale dvije u ravnomernim vremenskim intervalima tokom dana. Zbog limuna koji se dodaje u njemu nema potrebe da zaslađujete sok jer je i kao nezaslađen veoma prijatnog ukusa. Ako se pije u neograničenim količinama (umjesto vode), mimo ovih preporuka, sok ili čaj od smreke može da utiče i na smanjenje tjelesne težine.
Osim soka od smreke koristan za zdravlje je i čaj od smreke.
Čaj od plodova smreke jača nerve i želudac, čisti krv, odvodi otrovne gasove, a s mokraćom i loše sokove, izaziva znojenje, liječi bubrežna oboljenja, čisti jetru, sitni i odvaja kamence i pjesak iz žuči, bubrega, bešike. Ipak se ne preporučuje osobama slabih bubrega i trudnicama.
Prije upotrebe prirodnih lijekova konsultujte ljekara.