Stanište: glog se često nalazi na rubovima niskih bjelogoričnih i crnogoričnih šuma, a veoma često raste u šikarama te uz ograde i živice.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se skupljaju cvjetovi sa cvjetnim stapkama, listovi i plodovi bez peteljke. Cvjetovi i listovi sakupljaju se u proljeće. Cvjetovi i cvjetni vršci sabiru se samo s grmova koji su u punom početnom cvatu. Suše se u tankom sloju pri čemu je potrebno paziti da ne promjene boju. Listovi se beru nakon cvatnje. Plodovi se beru nakon dozrijevanja, suše se najprije u hladu, da uvenu, a nakon toga dosuše se na toploj peći.
Ljekovito djelovanje: drži se da je glog jedna od najvrednijih i najdjelotvornijih ljekovitih biljaka za srce. Glog jača i regulira rad srca. Osim toga, glog je izvanredan regulator krvnog pritiska, pri čemu ne samo da snižava povišeni krvni tlak, nego povisuje preniski krvni tlak u oslabljenog srčanog mišića. Dobar je u liječenju oštećenog srčanog mišića u starosti, kod upale srčanog mišica, u liječenju zakrečenja krvnih žila i angine pectoris. Glog djeluje na smirenje živčanog sistema.
No comments:
Post a Comment