Ovim istraživanjem obuhvaćene su 12.432 žene starosti od 70 do 75 godina, koje su praćene od 1996. do 2002, izvještava Rojters. Ispostavilo se da su mnogo većem riziku od smrti bile izložene one među ispitanicama koje nisu uopšte ili su rijetko pile, od onih koje su redovno pile jedno do dva pića tri do šest dana u nedjelji. Osim toga, žene koje nisu pile na kraju istraživanja imale su sa stanovišta zdravlja niži kvalitet života, bile su u gorem mentalnom stanju od ljubiteljki dobre kapljice, a i njihovi rezultati na standardnim testovima društvenog funkcionisanja bili su slabiji nego kod ispitanica koje su redovno umjereno pile…
Vođa istraživanja dr Džuli Bajlz naglašava da se povoljni rezultati odnose samo na žene koje su imale naviku da umjereno piju i prije početka istraživanja. Prema tome, ženama od 70 i više godina, koje u ranijem životu nisu ili su rijetko pile, ne bi ništa koristilo da počnu sa svakodnevnim pijenjem pod stare dane.
Međutim, australijsko istraživanje je takođe pokazalo da starije dame koje su imale naviku da suviše piju u dotadašnjem životu, mogu da imaju zdravstvenih koristi ukoliko smanje broj čašica. Sve u svemu, žene stare od 70 do 80 godina, koje su navikle da redovno umjereno piju, slobodno mogu da nastave s tom navikom jer je to bezbjedno, pa čak i blagotvorno za njih, osim ako im zbog neke bolesti ljekari ne brane alkohol, poruka je dr Bajlz i njenog tima.
Još nije jasno zbog čega je umjereno pijenje alkohola blagotovorno za starije žene. Da li je u pitanju sam alkohol, ili možda dobra svojstva vina (za koje se ispostavilo da je najomiljenije piće starijih Australijanki)? Ima i mišljenja da zdravstvena blagodat dolazi od društvenih kontakata koji najčešće prate konzumiranje alkohola. Uz to, jedna danska studija pokazala je da su žene koje piju vino sklonije zdravijoj ishrani, pa i tu možda leži uzrok njihovog boljeg zdravlja u odnosu na trezvene ispitnice.
No comments:
Post a Comment