Ako vas pak muči želučana kiselina, tada je bolje piti manje kiselo crno vino.
Mlada i suha vina pomažu osobama koje pate od nadimanja. Minerali koje nalazimo u vinu, te ugljična kiselina prirodno potiču rad crijeva, pa tako olakšavaju probavu i sprečavaju nadimanje.
Tko smije, a tko ne smije piti vino?
– Svaka zdrava osoba može uživati u okusu i pozitivnom djelovanju vina, ako ga ispija u umjerenim količinama.– Alkohol je otrov za djecu! Djeca nikako ne trebaju konzumirati vino niti pripravke od vina. U slučaju da djeca piju alkohol, postoji velika vjerojatnost da će imati smetnje u društvenom razvoju. Također, dječja jetra je nedovoljno razvijena da bi razgradila alkohol.
– Trudnice trebaju da izbjegavaju unos alkohola u tijelo, pa tako i pijenje vina. Također se odnosi i na dojilje.– Osobe koje boluju od čira na dvanaesniku ili čira na želucu trebaju da izbjegavaju piti vino. Utjecaj vinske kiseline može pogoršati bolest.
– Kod upale gušterače ili upale jetre vino je u potpunosti zabranjeno.– Osobe koje pate od hemoroida trebaju izbjegavati crno i bijelo vino. Ono pod određenim uvjetima može da pogorša simptome bolesti jer alkohol širi krvne žile.– Pri pojačanom radu štitnjače alkohol je zabranjeno piti jer on dodatno utječe na rad štitnjače.– Osobe koje boluju od gihta ne bi trebale piti crno vino.
Koliko vina osoba smije popiti?
Francuzi su spretni kako sa proizvodnjom pa tako i sa ispijanjem vina. Studije koje se provode po Francuskoj govore, da je dnevna količina alkohola koju bi svaki čovjek bez opasnosti smio popiti 1 gram po kilogramu težine. Ovom računicom dolazimo do toga da jedan muškarac težak 75 kilograma, dnevno može popiti jednu litru vina sa udjelom alkohola od 11%.
Američki ili pak njemački naučnici ne preporučuju na dan unos veći od 20 grama čistog alkohola za žene i 30 grama za muškarce. Što znači da bi muškarac dnevno trebao popiti maksimalno tri čaše od 1 decilitra vina sa udjelom alkohola od 11%. Po računici američkih i njemačkih naučnika, žene dnevno mogu da popiju po dvije čaše od po 1 decilitar vina sa udjelom alkohola od 11%.
Najvažniji sastojci vina su:
Vitamin B1, koji upravlja metabolizmom ugljikohidrata.
Vitamin B2 pomaže pri izbacivanju otrovnih tvari iz jetre.
Vitamin B6 sudjeluje u razgradnji masti, potiče stvaranje krvi i antitijela, te sprječava ovapnjenje krvnih žila.
Vitamin B12 se nalazi u crnom vinu, a važan je za stvaranje krvi.
Vitamin C stabilizira količinu hormona, te pomaže pri stvaranju i zgrušavanju krvi. Potiče i rad nadbubrežne žlijezde.
Rezveratol sprečava upalu arterija.
Kvercetin razrjeđuje krv, te štiti od raka.
Epikatehin štiti od raka.
Katehin poboljšava protok krvi kroz organizam.
Željezo sudjeluje u stvaranju krvi.
Jod regulira rad štitnjače.
Kalcij jača zube i kosti.
Kalij je važan za upravljanje radom mišića.
Bakar je potreban za obnavljanje pigmenta, te za jačanje imunološkog sustava i djelovanje živčanog sustava.
Magnezij sprječava smetnje u neurovegetativnom sustavu.
Natrij regulira količinu vode i održava ravnomjernu količinu kiselina i lužina u tijelu.
No comments:
Post a Comment