Friday, 3 June 2016

Sezona je sve bliže: 7 razloga da trešnje jedete što više

Sezona trešanja je pred nama, a one, osim što su ukusne i što će vas osvježiti, mogu biti vaš najbolji saveznik u borbi protiv raznih bolesti i tegoba.

Po mišljenju brojnih stručnjaka trešnje su “prirodni lijek sa drveta”, a u nastavku pročitajte zdravstvene razloge da njihovu sezonu nikako ne propustite i da ih jedete što više.

1. Čuvaju srce

Ovi crveni plodovi koji su mnogima omiljena ljetna poslastica, bogat su izvor cinka, željeza, kalijuma, mangana i bakra. Kalijum blagotvorno djeluje na zdravlje srca i važna je komponenta ćelija i tjelesnih tečnosti koje regulišu rad srca i krvni pritisak.

2. Protivupalna svojstva

Zahvaljujući jakom protivupalnom dejstvu, crveno voće uopšteno predstavlja najbolje saveznike protiv bolova u zglobovima. Bogato antioksidantima (polifenolima, vitaminom C i E, beta karotenom), ovo voće sprečava oksidaciju ćelija koja prati upalne procese pa se preporučuje ljudima koji boluju od gihta i artritisa ili imaju sportske povrede. Prema tvrdnjama stručnjaka, 20 trešanja dnevno ima dejstvo jače od jedne tablete aspirina.

3. Trešnje podstiču varenje

Pomoću svojih zaštitnih kiselina i voćnog šećera trešnje podstiču rad želuca, crijeva i pankreasa i samim tim podstiču i varenje. Osim toga, trešnje izbacuju vodu iz organizma i na taj način rasterećuju srce i krvotok i aktiviraju jetru i bubrege. Takođe, antibakterijske supstance u trešnjama sprečavaju stvaranje zubnih naslaga i mogu da spriječe nastanak karijesa i probleme sa desnima poput parodontoze. Takođe, ovo voće čiste bubrege i mokraćne kanale, jer je odličan diuretik koji pospješuju izlučivanje mokraće. Osim toga, bakteriološke supstance u trešnjama sprečavaju stvaranje zubnih naslaga i tako mogu da spriječe nastanak karijesa i problema sa desnima.

4. Prevencija kancera

Antioksidanse kao što su lutein, “zea-ksanthine” i beta karoten naći ćete i u slatkim trešnjama, ali ih ipak ima više u višnjama. Ovi spojevi djeluju kao čistači slobodnih radikala i drugih štetnih jedinjenja koji igraju važnu ulogu u starenju, razvoju raka i raznih bolesti. Trešnje pozitivno utiču i na koncentraciju, ravnotežu i koordinaciju pokreta. Istovremeno snižavaju krvni pritisak, a dijetalna vlakna koja se nalaze u njima smanjuju rizik od nastanka raka debelog crijeva.

5. Protiv bora i starenja

Trešnje se preporučuju osobama koje pate od astme i alergija, ali i svima koji žele da imaju lijepu kožu jer trešnje pospješuju proizvodnju kolagena. Ovo voće, naime, sadrži antocijanidine koji jačaju vezivno tkivo i sprečavaju nastanak bora tako što uništavaju štetne enzime koje kožu čine starom i naboranom. Trešnja je, takođe, prirodni lijek protiv celulita jer može da spriječi njegov nastanak.

6. Bolje raspoloženje i lak san

Trešnje sadrže i antioksidans melatonin, koji smiruje nervni sistem i tako pomaže protiv neuroza, nesanice i glavobolje. Melatonin, naime, pomaže održavanju vašeg bioritma urednim i tačnim. Takođe, naučnici sa univerziteta u Luizijani otkrili su kako prirodni sok od višnje utiče na san. Njihovo istraživanje pokazalo je, naime, da su ispitanici u prosjeku spavali 85 minuta duže nakon što su dvije sedmice svakodnevno pili po dvije čaše ovog soka.

7. Mršavljenje

Trešnje imaju vrlo malo masnoća i niskokalorične su – u 100 grama ima svega 63 kalorije, te su odlična namirnica ako ste na dijeti. Zbog visokog udjela vode i malo kalorija trešnje pomažu pri mršavljenju. Zahvaljujući vlaknima i pektinu ovi plodovi doprinose osjećaju sitosti. Poput većine voća, trešnje imaju mnogo kalijuma, a malo natrijuma, što pomaže kod izlučivanja vode iz organizma. Istraživači Univerziteta u Mičigenu tvrde da antocijanini iz tamnih trešanja mogu smanjiti količinu masnih naslaga na stomaku i sniziti nivo holesterola i šećera u krvi.

No comments:

Post a Comment