Saturday, 13 August 2016

Glasno, kreštavo disanje

Takav način disanja nastaje kada se u predjelu grkljana stvori djelomična zapreka prolazu zraka u pluća.
Zbog suženja nastaje mješavina hrapavoga, piskajućeg, zviždajućeg i kreštavog zvuka, neugodnog za slušanje. Takvo disanje stručno se naziva stridorozno disanje, a zvukovi se uglavnom javljaju za vrijeme udisaja.
Najčešći je uzrok upala grkljana, koja zahvaća glasnice i početni dio dušnika: nastaje otok i suženje dišnoga otvora, a posljedica je otežano i zvučno disanje, promukao glas i kašljanje koje podsjeća na lavež psa, pojava je poznata pod nazivom krup, koji je naročito čest u male djece.
Svojevremeno je glavni uzročnik krupa bila difterija, teška i često smrtonosna zarazna bolest. Nakon toga što je uvedeno cijepljenje protiv difterije, bolest je postala prava rijetkost. Danas su najčešći uzročnici krupa virusi i neke bakterije koje uzrokuju gnojne upale.
U djece do 5 godina često se javlja tzv. lažan krup, uglavnom u nervozne djece, koji put već u drugoj polovini prve godine života. Dijete se naglo budi iz sna, uglavnom u prvim noćnim satima, ustrašeno je, kašlje poput laveža psa, disanje je zvučno, glasno i hrapavo, glas promukao, temperatura tijela može biti tek nešto povećana.
Unatoč alarmantnim znakovima, bolest ima blagi tok. Takvi napadi mogu se ponoviti nekoliko noći, ali uvijek su sve blaži. Pretjerana panika roditelja samo pojačava strah djeteta i stanje se pogoršava, kašalj nastaje zbog laganoga otoka sluznice neposredno ispod glasnica.

Histerija je najčešći uzrok kreštavoga glasa. Smetnje disanja nastaju samo na “živčanoj osnovi”. Bolesnici osjećaju “da ih nešto guši”. Zvukovi prilikom disanja neobično su jaki, često neugodni za slušanje, a mogu se čuti i u udaljenim prostorijama. Ako se skrene pažnja bolesnika, disanje postaje normalno.
Nagao tok sluznice u grkljanu ili u njegovoj neposrednoj blizini može nastati i zbog preosjetljivosti sluznice na neke tvari (alergija). Takav alergični otok sluznice grkljana često je uzrok smetnji disanja. Prepreka ulazu zraka u dišne putove može nastati i zbog ožiljaka poslije povrede grkljana, upala, oštećenja kiselinama, lužinama, zbog stranoga tijela.
Djeca mogu u igri udahnuti neki strani predmet, u odraslih osoba to je najčešće hrana, veći zalogaj može se ukliještiti između glasnica i potpuno zatvoriti prolaz zraka u dušnik. Nastaje trenutačna smrt koja se naziva bolus smrt (bolus, zalogaj). Bilo je smrtnih slučajeva djece kojoj se između glasnica ukliještila tableta lijeka. Ako se strano tijelo nađe u dušniku, ili još niže, nastaje jak kašalj, često i reflektorno suženje otvora koji čine glasnice.
Mehanička prepreka prolazu zraka mogu biti pritisci na dušnik izvana: tumori, proširena aorta, povećani limfni čvorovi.
Svako otežano disanje nastalo zbog mehaničke zapreke može biti opasno i smrtonosno. Čim se pojave prve teškoće, bolesnika valja što hitnije prevesti u bolnicu. Često je jedini spas hitna traheotomija, tj. stvaranje novoga, umjetnog otvora za disanje na dušniku.


No comments:

Post a Comment