Friday, 19 August 2016

NAR I masna punicična kiselina koja ima jako anti-tumorsko i antiupalno djelovanje.

NAR I masna punicična kiselina koja ima jako anti-tumorsko i antiupalno djelovanje.



Nar ili mogranj je poznat i pod drugim imenima, kao na primjer dalmatinski šipak, jabuka zrnata, granat, mogran, mogranj škrletni, morski šipak, pomagrane, šipak, zrnati mogranj i zrnati šipak. Domovina mogranja je Azija i to Perzija, Afganistan i Kurdistan otkud se širi po svim suptropskim zemljama. Jabuka puna koštica je prijevod latinskog imena. Ima 1000-ljetnu tradiciju u liječenju crijevnih nametnika, što su opisivali još Plinije i Dioskurid. U Egiptu ga rabe od 2500. g. pr. Krista. Mogranj je simbol plodnosti, ljubavi i snage u staroj Grčkoj (Demetra – božica plodova) i Egiptu, a o njemu govori i Biblija.
Mogranj je zapravo nisko drvo s uskim ovalnim nasuprotnim listovima ili u čupercima, prekrasnim crvenim cvjetovima, proširenim crvenim cvjetištem u kojemu je oplodnica, a raste pojedinačno ili u manjim skupinama. Plod je velik i okrugao, obložen kožnatom korom u kojoj se nalaze brojne sočne sjemenke. U prirodi možemo naći divlji mogranj koji je sitan, a okus mu je kiselkast.
Cvate u svibnju i lipnju. Bez naročitog je mirisa, a okus ploda je kiselkasto-sladak. Raste u vrtovima i kao divlje drvo u prirodi.
Beru se i spremaju njegov list, cvijet, plod, kora ploda, kora drveta i kora korijena.
Ljekoviti sadržaj: bjelančevine 1/5 %, masti 0,5 %, ugljikoihidrati, voćne kiseline, vitamini B 1, B 2. B 6, C, A, autocijanin, tiamin, riboflavin, niacin, pelletierin, unicin, manit, biljna vlakna, smole, škrob, kalij, kalcij, fosfor, željezo, natrij, tanin itd.
Ljekovito djelovanje mogranja ili nara:
Znanstvena istraživanja mogranja u zadnjih 10 godina govore o velikom interesu za sadržaj ljekovitih sastojka kao što je masna punicična kiselina koja ima jako anti-tumorsko i antiupalno djelovanje. U pučkoj medicini mogranj se koristi za liječenje:
– Ameba, trakavica i drugih crijevnih parazita, (rabi se svježa kora korijena od koje se sušenjem napravi prašak koji se uzima sa čajem ili vodom, a za tako dobro djelovanje odgovorni su alkaloidi – sastojci koji omame ili ubiju parazite i nametnike. U nedostatku kore ploda mogranja može se rabiti i kora drva ili kora korijena mogranja)
– Svih obilika proljeva.
– Difterije. (rabi se čaj od cvijeta, kora ploda, kora drva i kora korijena),
– Neredovitog mjesečnog ciklusa i drugih ženskih bolesti,
– Grčeva probavnog sustava (želuca, crijeva, itd,)
– Srčanih tegoba ( plod – čisti i sprječava stvaranje arterijskih plakova – naslaga – posebice karotidnfh arterija) – Glavobolja,
– Reume i gihta (plod)
– Vrtoglavice

No comments:

Post a Comment