Thursday, 8 September 2016

Endometrioza je opasna ali i izlječiva

“Koliko je česta nije točno utvrđeno, a češće se javlja kod žena koje odgađaju rađanje za tridesete ili četrdesete godine života”

Krivac za neplodnost čak trećine žena je endometrioza, prilično nepoznata bolest, o kojoj bi trebalo znati malo više. Naime, opasna je, ali i izlječiva. Endometrioza je stanje kod kojeg se “otočići” tkiva endometrija nalaze i izvan šupljine maternice. Koliko je česta nije točno utvrđeno, a češće se javlja kod žena koje odgađaju rađanje za tridesete ili četrdesete godine života. Endometrija je sluznica koja se normalno nalazi samo u unutrašnjosti maternice.

Jaki bolovi

No, ona se može pojaviti na različitim mjestima u ženskom spolnom sistemu, ali i izvan njega, primjerice u plućima, što je ipak velika rijetkost. Otočići endometrioze mogu se naći i u ožiljku od epiziotomije, reza koji se čini kod poroda. Zašto se tkivo endometrija nalazi na različitim mjestima, nije još razjašnjeno. Kao i u šupljini maternice, tkivo endometrija ciklički se mijenja ovisno o stimulaciji hormonima jajnika, pa i krvari za vrijeme menstruacije. To je oskudno krvarenje, ali često izaziva jake bolove, jer se organizam od njega nastoji zaštititi. Najvažniji simptom endometrioze je bolna menstruacija. Simptom je i bol kod spolnog odnosa, osobito ako se žarište endometrioze nalazi na stražnjoj stjenci maternice. Ako postoje žarišta endometrioze na crijevima (najčešće na debelom), mogu nastati i poteškoće sa stolicom, a u najtežim slučajevima čak i otežan prolaz kroz crijeva, što može imitirati tumor. Kod žarišta u mjehuru, može se pojaviti krv u mokraći. Ako je žarište u ožiljku epiziotomije, na tom mjestu nastaje otok i bol kod menstruacije. Bolovi i poteškoće nisu uvijek razmjerne opsegu promjena. Izrazito jaki bolovi mogu postojati kod minimalnih, čak mikroskopskih žarišta, a veliki procesi mogu biti potpuno bez simptoma. Polovina pacijentica s endometriozom nema nikakvih simptoma. Najčešća posljedica endometrioze je neplodnost, osobito kod opsežnih endometriotičnih procesa s brojnim priraslicama i cistama na jajniku ili jajovodu, ali neplodno je i 30 do 40 posto žena s minimalnom endometriozom.

UZV pregled
Danas za to nema točnog tumačenja i kod svake neplodnosti treba tražiti žarišta endometrioze. Dijagnostika započinje kliničkim i UZV pregledom, kada se može posumnjati na endometriozu, ali konačna dijagnoza i proširenost endometriotickog procesa utvrđuje se laparoskopijom, kirurškom metodom kojom se u trbušnu šupljinu uvodi optički instrument – laparoskop. Dok su kod minimalnih i blagih promjena dovoljni lijekovi, kod umjerenih i teških potrebno je kirurško liječenje. Konzervativno liječenje najčešće se kombinira sa kirurškim. U nekim se slučajevima sve može obaviti laparoskopski, minimalno invazivno, ali ponekad je potrebna i višesatna mikrokirurška intervencija. Nakon liječenja, trudnoća može nastati spontano, ali ponekad su potrebne i neke od metoda potpomognute reprodukcije, često izvantjelesna oplodnja.
Liječenje – Kirurško i konzervativno

Endometrioza se liječi kirurški ili konzervativno – hormonskim lijekovima, a obje metode mogu se primijeniti zasebno ili kombinirano. Kako se žarišta endometrioze u trudnoći smanjuju, hormonskim liječenjem stvara se hormonski stanje kao u trudnoći, što se postiže tabletama za kontracepciju, gestagenim hormonima te sintetskim derivatima testosterona. Prema najnovijim terapijskim protokolima, hormonima se u organizmu može postići i umjetni klimakterij i tako zaustaviti rad jajnika. Takva se terapija primjenjuje prije kirurškog liječenja, iako može biti i samostalna.


No comments:

Post a Comment