Namirnice bogate željezom koje valja konzumirati
Ako je anemija uzrokovana pomanjkanjem željeza dobro je znati koje su namirnice bogate za ljudski organizam tako važnim elementom. Željezo najviše sadrže mahunarke (grah, grašak), neljuštene žitarice, orašasto voće, iznutrice, jaja, riba, crveno meso, krumpir, sjemenke bundeve i suncokreta. U prehranu bi trebalo uključiti što više i češće zelenog lisnatog povrća, mrkvu, grožđe, borovnice, crni ribiz, šljive, marelice, rajčicu, integralni kruh, medo od kadulje ili kestena.
Radi apsorpcije željeza treba voditi računa da se uzima dovoljna količina vitamina C. No, ujedno je važno znati i da kofein i tanini te nikotin ometaju resorpciju željeza iz hrane u krv, pa bi trebalo izbjegavati crni čaj, kavu, alkohol, cigarete. Trudnice trebaju veću količinu željeza, jer broj crvenih krvnih stanica raste u trudnoći te majčin organizam poseže za zalihama željeza u tijelu. Zato treba željezo pojačano unositi hranom ili ako je takva preporuka liječnika, uzimati željezo u kapsulama ili tabletama.
Kupinovo vino je dobro
Ovo vino je bogato vitaminima i mineralima, te velike hranjive vrijednosti. Vino je posebice učinkovito u borbi s anemijom, koja često pogađa upravo žene. Preporuka je da se kroz određeno vrijeme uzima decilitar kupinova vina dnevno, pola sata prije jela. To bi trebalo trajati barem mjesec dana kako bi se mogli pokazati učinci konzumiranja tog ne samo ljekovitog nego i vrlo ukusnog napitka koji se dobiva vrenjem zrelih plodova kupine.
Kupinovo vino osim željeza i drugih minerala, sadrži i velike količine vitamina C i B, te folnu kiselinu i pektin. Osim kod anemije, kupinovo vino djeluje i kod problema s probavom, cirkulacije, regulacije tlaka, iscrpljenosti, jača imunitet i otpornost organizma.
Kod anemije pomaže i cikla
Kod anemije, osobito u djece i mlađih osoba, posebice je učinkovita cikla. Bogata je željezom, te sadrži tvari koje sudjeluju u stvaranju vitamina B12, koji je jedan od čimbenika u stvaranju eritrocita u krvi. Anemija i jest upravo smanjenje broja crvenih krvnih stanica, eritrocita, odnosno smanjenje količine hemoglobina koji ti eritrociti nose.
Crvena boja cikle potječe od antocijana, koji utječe na regeneraciju krvi u organizmu. Najbolje bi bilo ciklu iskoristiti sirovu, naribanu za salatu ili od nje iscijediti sok, jer će tako biti što više sačuvane njezine ljekovite tvari. U svježi sok od cikle može se dodati žlica meda ili se može kombinirati sok s drugim voćem ili povrćem, dobro se slaže s jabukom i mrkvom.
Kopriva
Iskoristite proljeće za branje mlade koprive, još jednog dokazanog prirodnog “borca” s anemijom. Kopriva jača krv, bogata je željezom, kalijem, natrijem, te sadrži velike količine vitamina A i C. Od svih dijelova koprive, najviše se cijeni mlado lišće koje treba brati upravo u proljeće. Čaj od koprive možete pripremiti tako da 2 žličice lista od koprive prelijete s 2 dcl kipuće vode, te ostavite poklopljeno 10 minuta. Nakon toga procijedite. Trebalo bi piti 2 do 3 šalice čaja od koprive dnevno, bez šećera ili zaslađenog s medom. Dokazano je da može sniziti sadržaj šećera u krvi pa se često upotrebljava kod povišenog šećera, olakšava reumatične tegobe, a preporučuje se i kod upale desni.
No comments:
Post a Comment